گز

همه چیز در مورد گز لقمه فله‌ای کرمانی

شما با شنیدن نام خوراکی محبوب گز به یاد چه شهری می‌افتید؟‌ بسیاری از همراهان و دوست‌داران این خوراکی محبوب اولین جایگاه و زادگاه آن را شهر اصفهان می‌دانند. خیلی‌ها هنوز در این فکر هستند که تنها و تنها گز محصول اصفهان است. اما ما امروز در این مقاله می‌خواهیم شما را به سمت شهر کرمان ببریم و گز کرمانی، گز لقمه کرمانی و حتی گز لقمه فله‌ای کرمانی را به شما معرفی کنیم.

آشنایی بیشتر با گز

اولین خواستگاه و بالین تولید شیرینی گز، شهر اصفهان بود. فردی به نام محمدعلی شکرچیان توانست این محصول خوشمزه را تولید نماید.

از مواد تشکیل دهنده‌ی این شیرینی می‌توان به عصاره‌ی بسیار ارزشمند و گرانی چون گزانگبین اشاره نمود. نوع واقعی و اورجینال این شیرینی که هنوز هم سفارشی ساخته می‌شود؛ دارای درصد ناچیزی از عصاره‌ی ارزشمند گزانگبین است. این عصاره می‌تواند به این شیرینی هویت واقعی ببخشد. این عصاره از درخت‌های کوچکی که همین نام را دارند، گرفته می‌شود و به دست می‌آید.

البته باید این نکته را دانست که امروزه به دلیل ارزش و کمبود این عصاره، بسیاری از گزهای خوراکی فاقد این نوع عصاره هستند و تعداد بسیار کمی از گزها این عصاره را در خود دارند. همین امر باعث می‌شود تا ارزش گزی که با عصاره‌ی انگبین درست شده‌ است، چهار الی پنج برابر بیشتر از گز معمولی باشد.

در ادامه به آشنایی بیشتر گز و گز لقمه فله‌ای کرمانی هم می‌پردازیم.

گز لقمه فله‌ای کرمانی

شیرینی گز

 

انواع مختلف گز

گزها امروزه از آن شکل دیرینه‌ی خود به دور شده‌اند و انواع مختلفی پیدا کرده‌اند. مانند:

گزهای آردی

گزهای لقمه‌ای

گزهای رژیمی

گزهای شکلاتی

گزهای خرمایی

گزهای انگبینی

سوهان گزی و…

گز لقمه کرمانی

شاید برایتان سوال پیش بیاید که این نوع گز با گز اصفهان چه تفاوت‌هایی دارد اما باید به شما بگوییم تفاوت‌ این دو محصول خیلی ناچیز است. شاید کمی در نوع مواد مغذی و شیرینی آن‌ها تفاوت باشد که می‌توان آن را ناچیز شمرد.

در هر دو نوع مدل گز، از شکر، سفیده تخم‌مرغ، مغز پسته، مغز بادام، گلاب و هل به میزان لازم و کارخانه‌ای استفاده می‌شود.

گز فله‌ای چیست؟

امروزه گزهای فله‌ای طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. البته باید گفت این نوع گز نسبت به گز عادی و شرکتی در بسته بندی تفاوت دارد. یعنی چه؟ بگذارید این گونه به شما توضیح بدهیم.

 

گز لقمه فله‌ای کرمانی

گز خوراکی و خوردنی

 

در گزهای شرکتی، گزها در اشکال مختلف و با بسته بندی‌های کارخانه‌ای و تشریفاتی به بازار عرصه می‌شوند اما گزهای فله‌ای این گونه نیستند. گزهای فله‌ای از سمت و سوی کارخانه در بسته بندی‌های کوچک به سمت بازار روانه می‌شوند و دیگر در جعبه‌های کادویی قرار نمی‌گیرند.

گز لقمه فله‌ای کرمانی چیست؟

حال بالاتر برای شما انواع گزها را مثال زده بودیم. یکی از این گزها که با نام گز لقمه شناخته می‌شود، پرطرفدارترین نوع گز در میان مردم و دوست‌داران این نوع گز است.

یکی دیگر از انواع گزها، گزهایی هستند که خاستگاه آن‌ها شهر کرمان است. این نوع گزها تفاوت چندانی با گزهای اصفهانی ندارند و به همان اندازه در بین مردم محبوب هستند.

چندی است که در بازار شما شاهد گز لقمه فله‌ای کرمانی هستید. این نوع گز، که در شیرینی فروشی‌ها و قنادی‌ها به خوبی عرصه و ارائه می‌شوند، محبوبیت عجیب و خاصی را در بین مردم دارند. آن‌ها فاقد بسته‌بندی هستند. این نکته برای بسیاری از طرفداران گز می‌تواند هم خوشایند باشد و هم نباشد. بسیاری از افراد این نوع گزهای فله‌ای را بی‌کیفیت می‌دانند اما باید بدانید که کیفیت این گزها اصلا این گونه نیست.

گز لقمه فله‌ای کرمانی

گز لقمه فله‌ای کرمانی

 

تنها تفاوت گز شرکتی و گز فله‌ای در نوع بسته بندی‌ آن است. چه‌بسا که بسیاری از افراد گز فله‌ای را نسبت به گزهای شرکتی بیشتر دوست دارند. مخاطبان این نوع گز ادعا می‌کنند که گز لقمه فله‌ای کرمانی می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای مهمانی‌ها و پذیرایی‌ها باشد.

البته باید این نکته را نیز به شما بگوییم که گز فله‌ای هیچ نکات بهداشتی‌ای را زیر پا نمی‌گذارد اما با این حال، اگر شما جزو افرادی هستید که دوست دارید این نوع گز لقمه‌ها را به صورت فله‌ای انتخاب کنید اما اطمینان کامل را ندارید، ما برای شما یک پیشنهاد داریم.

شما می‌توانید با اطمینان کامل، گز فله‌ای را اینترنتی خریداری کنید. آرتا گز مفتخر است تا به شما این اطمینان را بدهد که بهترین کیفیت گز لقمه‌ فله‌ای را به شما عرصه نماید.

 

اینستاگرام مارو دنبال کنید

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *