گز آرتا

شرکت بازرگانی آرتا شما را به خرید بهترین محصولات گز و سوهان تازه اصفهان دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  • سیزده + 1 =

آشنایی با بخش های کارگاه گز سازی اصفهان

آنچه در این مقاله می خوانید...

کارگاه گز سازی اصفهانبخش‌های مختلف کارگاه گز سازی اصفهان و ویژگی‌های آنسالن پخت مواد اولیه:آشنایی با سالن مخصوص برش و بسته بندی کارگاه گزاصفهان:انبار جهت نگهداری مواد اولیه و گزهای تولید شده:وسایل مورد نیاز در کارگاه گز سازی اصفهاندستگاه سفیده زن : پاتیل مخصوص گز سازی :دستگاه قیچی :دستگاه پرس :دستگاه جلد گیری :گز اصفهان و فروش عمده و مستقیم از کارگاه اصفهان

کارگاه گز سازی اصفهان

گز یک نوع شیرینی سنتی است که با مواد مانند سفیده تخم مرغ، شکر و آب درست می‌شود. این نوع شیرینی تقریباً از زمان قاجار تاکنون از محبوب ترین سوغاتی‌های شهر اصفهان بوده است، امروزه شهرت گز به قدری جهانی شده است که به دیگر کشورها نیز صادر می‌شود.

همانطور که می‌دانید، گز انواع مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها طرفداران بیشتری داشته و پرفروش‌تر هستند. یکی از این انواع پرطرفدار، سوهان گزی می‌باشد که در اینجا لازم به ذکر است، طرز تهیه سوهان گزی اصل و خوشمزه در کارگاه‌های مختلف، متفاوت است و تا حدود زیادی به ابزار و تجهیزات مورد استفاده در هر کارگاه مربوط می‌باشد.

 

 کارگاه گز سازی

 

 

بخش‌های مختلف کارگاه گز سازی اصفهان و ویژگی‌های آن

 

جالب است بدانید خصوصیات کارگاه گز سازی نقش بسیار مهمی در میزان کیفیت و مرغوبیت آن ایفا می‌کند. به همین خاطر در این جا می‌خواهیم به بررسی بخش‌های کارگاه گز سازی اصفهان و تاثیر آن بر تولید گز بپردازیم پس با ما همراه باشید.

 

احتمالاً همه شما گزرا که سوغات شهر تاریخی اصفهان می‌باشد امتحان کرده اید. آیا تا به حال به بخش‌های مختلف کارگاه گز سازی اصفهان فکر کرده اید؟

 

در روش‌های مختلف پخت صنعتی و یا سنتی، کارگاه مخصوص انجام این کار باید دارای بخش‌های مختلفی باشد این بخش‌ها به شرح زیر است:

 

سالن پخت مواد اولیه:

 

یکی از اصلی و مهم‌ترین بخش‌های هر کارگاه، سالن پخت مواد گز است. این سالن باید مجهز به انواع وسایل مورد نیاز برای پخت گز مانند پاتیل مخصوص، همزن پرقدرت، دیگ‌های بزرگ بخار آب و همچنین اجاق‌های مخصوص باشد تا بتوان به کمک آنها گزهای باکیفیت و بهداشتی تولید نمود.

 

 

توجه داشته باشید که میزان وسایل این بخش به میزان زیادی به ظرفیت تولید کارگاه و اندازه آن دارد. به همین خاطر در هنگام خرید این گونه وسایل باید به این امر توجه شود.

 

 

ظرفیت پاتیل‌های گز سازی از ۴۰ کیلوگرم شروع و به ۸۰ کیلو نیز می‌رسد. در هر کارگاه به طور معمول بین ۲ تا ۸ عدد پاتیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

علاوه بر موارد فوق در این بخش باید تمام نکات و مسائل بهداشتی کاملا رعایت گردد. همینطور تهویه مناسب نیز برای این بخش در نظر گرفته شود.

 

 

آشنایی با سالن مخصوص برش و بسته بندی کارگاه گزاصفهان:

 

 

بعد از آن که مراحل پخت گز در سالن پخت به اتمام برسد، باید برای خنک کردن و برش زدن به بخش دیگری فرستاده شود که در این قسمت ابتدا گزها را در مکان مشخصی قرار می‌دهند تا دمای آن پایین آید.

 

 

گز ها به کمک دستگاه‌های مخصوص آنها را به اندازه‌های مشخص برش زده و در بسته بندی‌های مختلف قرار می‌دهند. از آنجا که نوع گزها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد، بسته بندی نیز طبیعتا متفاوت خواهد شد که باید به این امر توجه شود.

 

 

انبار جهت نگهداری مواد اولیه و گزهای تولید شده:

 

 

قبل از شروع نمودن مرحله تولید و بعد از آن، کارگاه‌ها نیاز به انبارهای مناسب جهت نگهداری مواد اولیه و همچنین گزهای تولیدی خود دارند. موردی که در این انبارها باید مورد توجه قرار گیرد رعایت تمامی نکات مورد نیاز برای جلوگیری از خراب شدن و از دست رفتن خاصیت مواد است زیرا در این صورت گزهای تولیدی دیگر کیفیت بالایی نخواهند داشت و طبیعتا بعد از مدت زمان کوتاهی غیر قابل خوردن خواهند شد.

 

 

این سه قسمت مهم ترین بخش‌های کارگاه گز سازی اصفهان است که به طور کامل آنها را شرح دادیم، این کارگاه‌ها باید حتما مجوز بهداشتی لازم را اخذ کرده تا تولیدات آنها بتواند به دیگر کشورها نیز صادر شود زیرا همانطور که میدانید اگر مواد خوراکی صادراتی از تاییدیه بهداشت برخوردار نباشند، گمرک به آنها اجازه وارد شدن به کشور دیگری را نخواهد داد.

 

 

کارگاه‌های گز سازی ن

 

وسایل مورد نیاز در کارگاه گز سازی اصفهان

بخش‌های مختلف در کارگاه نیاز به وسایل و ابزارهای متنوعی دارند زیرا گزها امروزه به شیوه‌های جدید تهیه می‌شوند و انواع مختلفی مانند، گز شکلاتی، گز لقمه ای، گز آردی و… دارند که تولید هر کدام از آنها نیازمند به کار گیری یکسری ابزار مخصوص می‌باشد، اما اگر بخواهیم وسایل این کارگاه‌ها را به طور کل مورد بررسی قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره نماییم:

 

دستگاه سفیده زن :

در مرحله اولیه تولید باید تخم مرغ‌ها شکسته شود و سپس سفیده را از زرده جدا ساخته و آن را به خوبی به هم بزنند تا به اصطلاح کف کند. انجام این کار در کارگاه باید توسط دستگاه سفیده زن انجام شود تا به طور یکسان سفیده ها زده شده و آماده اضافه نمودن به باقی مواد گردد.

 

پاتیل مخصوص گز سازی :

پاتیل مخصوص نوعی دستگاه است که می‌بایست مواد اولیه را به درون آن ریخته و درب آن محکم بسته شود. بدین ترتیب این پاتیل که دوجداره است به مواد داخل خود گرما مورد نیاز را می‌دهد. این امر باعث پخته شدن گز خواهد شد.

 

دستگاه قیچی :

این دستگاه در بخش برش و بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به وسیله آن گزها به طور دقیق و یک اندازه برش خورده و درون بسته بندی‌های آماده قرار بگیرند. این قیچی‌ها به دو صورت اتوماتیک و دستی موجود می‌باشند که در کارگاه گز سازی اصفهان با توجه به نوع گز از یکی از این دو استفاده خواهد شد.

 

دستگاه پرس :

دستگاه پرس آردی در تولید گز آردی کاربرد فراوان دارد. بنابراین برای آن که آرد به خوبی روی گز قرار گیرد باید از دستگاه پرس مخصوص این کار کمک گرفته شود.

 

دستگاه جلد گیری :

بعد از برش به کمک قیچی باید با به کارگیری دستگاه جلد گیری، آنها را در بسته‌های از پیش آماده شده قرار داده و بسته بندی نمایند. این کار باید با دقت زیادی انجام شود زیرا اگر بسته بندی مناسب نباشد و به طور کامل درب آن بسته نشود در اثر عوامل مختلف مانند رطوبت و… در زمان کوتاهی گزهای تولید شده خراب خواهند شد.

 

کارگاه تولید گز

 

 

گز اصفهان و فروش عمده و مستقیم از کارگاه اصفهان

حال که با بخش‌های مختلف کارگاه گز سازی اصفهان و همچنین ابزار و وسایل مورد استفاده در آن آشنا شدید باید به این نکته نیز توجه کنید که این کارگاه سالانه میزان بسیار زیادی از تولیدات خود را به کشورهای دیگر در سراسر دنیا صادر می‌کند و توانسته نظر مشتریان داخلی و خارجی را به خود جلب کند.

 

همچنین برای ثبت سفارش باید به سایت فروش این کارگاه مراجعه نمایید و بعد از مشاهده انواع مختلف گز به دلخواه یکی را انتخاب کرده و سفارش خود را نهایی کنید. در نتیجه در مدت زمان کوتاهی در آدرس تعیین شده به شما تحویل داده می‌شود.

 

گزارشی از قسمت های مختلف کارگاه گز سازی:

کارگاه ها چه در روش سنتی و چه صنعتی دارای قسمت هایی اصلی می‌باشند که لازم و ضروری است از قبیل:

  • انبار نگهداری و ذخیره مواد اولیه
  • سالن پخت مواد
  • سالن برش و بسته بندی

حال توضیحاتی مختصر و مفید در مورد قسمت های فوق بیان می‌گردد.

 

سالن پخت مواد گز: یکی از مهم‌ترین بخش ها، سالن پخت می‌باشد که باید از لحاظ بهداشتی، نور، تهویه و مسائل فنی رعایت های اصولی انجام شده باشد.

 

سالن برش و بسته بندی گز: پس از آماده شدن گز آن را به سالن برش جابجا می‌نمایند تا گز ساخته شده خنک گردد. سپس توسط دستگاه های برش و قیچی های مخصوص برش می‌دهند. درمرحله بعد به وسیله دستگاه ها، بسته بندی شده و در جعبه هایی به وزن های ۲۵۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ گرمی بسته بندی می‌گردد.

 

 

گز سازی در کارگاه

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید

مجتبی صادقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

شرکت بازرگانی آرتا شما را به خرید بهترین محصولات گز و سوهان تازه اصفهان دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  • 10 + شش =

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
صنایع غذایی آرتا
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09133758522
شماره تلفن ثابت:
پست الکترونیکی: info@artagaz.com
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید