گز آرتا

شرکت بازرگانی آرتا شما را به خرید بهترین محصولات گز و سوهان تازه اصفهان دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

 • یازده منهای سه =

۵ نکته مهم در تشخیص گز اصل از تقلبی

آنچه در این مقاله می خوانید...

تاریخچه و قدمت گزترکیبات گز۵ نکته مهم در تشخیص گز اصل از تقلبیمیزان مغز پسته در گز یکی از روش های تشخیص گز اصل است.کیفیت مغز استفاده شده نیز راه دیگری در تشخیص گز اصل است.استفاده از مواد شیمیایی غیر مجاز نیز روشی آسان در تشخیص گز اصل است‌.افزودن آرد به مواد اولیه گز اشتباه و خلاف قوانین است.بسته بندی گز و ثبت شماره ها و اعداد غیر معتبر روی بسته، یک راه دیگر در تشخیص گز اصل است.کلام آخرمحصولات مرتبط:
تشخیص گز اصل

اصفهان شهر مردمان شیرین لهجه، پایتخت فرهنگ و هنر، شهر زیبا و تاریخی و قطب گردشگری ایران محسوب می شود. همه ساله تعداد کثیری از افراد برای سفر، این شهر را برمی گزینند. اصفهان علاوه بر مجموعه هنرهای منحصر به فرد، نام خود را بیش از پیش با انواع غذا و شیرینی، زبانزد خاص و عام کرده است. گز اصفهان یکی از این شیرینی هاست که قصد داریم در این مقاله بیشتر با این شیرینی خوشمزه و روش های تشخیص گز اصل آشنا شویم.

تاریخچه و قدمت گز

گز اصفهان از عمری تقریبا ۴۵۰ ساله برخوردار است. گز شهر اصفهان دارای کیفیتی متفاوت و متمایز بوده و در صدر لیست انواع گز خود نمایی می کند.

 

ترکیبات گز

گز اصیل اصفهان از عسل یا مانا، سفیده تخم‌مرغ، گلاب، شکر، مغز پسته، بادکا، مغز گردو و بادام تهیه می شود و فاقد هر گونه ماده شیمیایی است. گز اصفهان به جز رنگ سفید، در رنگ ها و طعم های متفاوتی طبخ می شود. گز انگبین یکی از گزهای خاص اصفهان است که در مقایسه با انواع گز، از شیرینی ۴ یا ۵ برابری برخوردار است.

 

۵ نکته مهم در تشخیص گز اصل از تقلبی

در این بخش از مقاله به شرح چند نکته و روش کارآمد در تشخیص اصل و فیک بودن این شیرینی خوشمزه و با اصالت می پردازیم.

 • برجسته ترین نکته در تشخیص این امر کم بودن درصد مغز پسته گز است.
 • نوع و کیفیت مغز پسته استفاده شده در گز
 • استفاده یا عدم استفاده از مواد شیمیایی و مصنوعی موثر در کیفیت گز
 • اضافه نمودن آرد به ترکیبات و ساختار گز
 • بسته بندی های حاوی مجوزهای قانونی در قسمت نهایی عرضه گز

روش نگهداری گز تازه

روش نگهداری گز تازه

در ادامه با توضیح بیشتر این نکات، شما را با روش های تشخیص گز اصل آشنا خواهیم نمود. لازم است بدانید تامین سلامت مواد غذایی مختلف باعث تامین و حفظ سلامتی مردم و جامعه خواهد شد‌. در حال حاضر به دلیل تنوع مواد خوراکی مورد استفاده توسط افراد و افزایش تقاضا، تعداد کارگاه های تولید گز زیاد شده است. این موضوع سبب سوء استفاده برخی افراد از شرایط شده است که گز تقلبی را با قیمتی ارزان به فروش می رسانند و اصطلاحا سبب قبضه شدن بازار می گردند.

 • میزان مغز پسته در گز یکی از روش های تشخیص گز اصل است.

تولید کننده با افزودن مغز مورد نیاز به پاتیل، سبب افزایش کیفیت گز می شود و طعمی خوشمزه تر به آن می دهد. اگر چه به دلیل چسبندگی گز ممکن است مغز پسته به طور یکدست در خمیر پخش نشود؛ اما درصد گز روی جعبه و حتی ظاهر پسته این ادعا را اثبات و تایید می کند. استاندارد ایران بیانگر اضافه کردن ۱۸ درصد مغز به محتویات گز است و کمتر از آن تخلف به حساب می آید.

 • کیفیت مغز استفاده شده نیز راه دیگری در تشخیص گز اصل است.

علاوه بر میزان و مقدار مغز مورد استفاده در شیرینی گز، کیفیت و نوع آن نیز بسیار حائز اهمیت است. مغزهای مصرفی باید دارای کیفیت اعلا بوده و عاری از هر گونه آلودگی میکروبی و سم آفلاتوکسین باشند. تولیدکنندگان این عرصه، برای به صرفه بودن قیمت از حد قانونی تجاوز کرده و از مغزهای بی کیفیت استفاده می کنند.

 • استفاده از مواد شیمیایی غیر مجاز نیز روشی آسان در تشخیص گز اصل است‌.

در تولید و تهیه گز مرغوب به هیچ عنوان نباید مواد شیمیایی مانند انواع رنگ ها، طعم دهنده ها و یا مواد معطر مصنوعی به کار رود. این کار به تقلبی بودن محصول دامن زده و کیفیت آن را زیر سوال می برد.

 • افزودن آرد به مواد اولیه گز اشتباه و خلاف قوانین است.

همان طور که می دانید آرد از ترکیبات اولیه گز نبوده و نباید به عنوان ماده اولیه استفاده شود. اما بعضی تولیدکنندگان متخلف با اضافه کردن آرد در مراحل اول تولید، باعث افزایش حجم خمیر گز، کاهش قیمت و افزایش رطوبت گز می شوند. شناخت این موارد در تشخیص گز اصل بسیار موثر است. ناگفته نماند که این نوع محصول به دلیل نگه داشتن رطوبت در خود، حالت نرم و خمیری خود را به مدت طولانی تری حفظ می کند و با این کار بستر رشد میکرو ارگانیسم های مضر را فراهم می نماید.

 • بسته بندی گز و ثبت شماره ها و اعداد غیر معتبر روی بسته، یک راه دیگر در تشخیص گز اصل است.

کارگاه های تولیدی که از مجوزهای معتبر قانونی بی بهره اند، برای فروش محصولات و تولیدات خود دست به اقدامی غیر انسانی زده و با درج اعداد و ارقام نامعتبر باعث گمراهی مشتری می شوند.

قیمت گز مرغوب و روش تشخیص گز اصل

قیمت گز مرغوب و روش تشخیص گز اصل

کلام آخر

شهر اصفهان بزرگ ترین و در عین حال بهترین مرکز تولید کننده گز ایران و حتی جهان است که بالغ بر ۹۰ درصد گز کشور را تولید و تامین می کند. بر اساس تحقیقات اخیر و آمارهای به دست آمده، تعداد ۴۵۰ واحد تولید کننده گز و تعداد ۱۲۰۰ واحد توزیع کننده انواع شیرینی و گز در این شهر پهناور و وسیع وجود دارد که ۶۵۰ هزار تن گز را تولید و در بازار عرضه و پخش می کنند. برای تشخیص گز اصل می توانید به دیگر مقالات سایت مراجعه نمایید تا با اطلاعاتی کامل این شیرینی خوشمزه را تهیه کنید.

راهنمای خرید بهترین نمونه گزراهنمای خرید بهترین نمونه گز

 

محصولات مرتبط:

گز ۱۰ درصد بادامی

گز ۱۸ درصد پسته ای زعفرانی

مقالات مرتبط:

اهمیت صادرات گز اصفهان در ایران

ویدیوی مراحل تولید گز اصفهان

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.

مجتبی صادقی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

شرکت بازرگانی آرتا شما را به خرید بهترین محصولات گز و سوهان تازه اصفهان دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

 • 10 − هفت =

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
صنایع غذایی آرتا
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09133758522
شماره تلفن ثابت:
پست الکترونیکی: info@artagaz.com
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید